HOSAB Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi

Su Yönetimi

Bu kayıt 13 Ağustos 2015 tarihinde eklenmiş ve toplam 7720 kez görüntülenmiştir.

Bölgemizde yer alan firmalara, Bölge Müdürlüğümüzce 2 ayrı şebekeden farklı kalitelerde su verilmektedir. Bölge Müdürlüğümüz ile DSİ Genel Müdürlüğü arasında 22.04.2011 tarihinde protokol imzalanarak Hasanağa Barajının yüzde 17,7’lik kullanım kısmı satın alınmıştır. Bu tarihten itibaren Bölgemiz 1. Kalite ve 2. Kalite su olmak üzere 2 ayrı şebekeden beslenmekte olup, firmalarımız istedikleri suyu alarak kendi iç ihtiyaçlarında kullanmaktadırlar.

Hasanağa Barajından alınan su cazibe ile Bölge Müdürlüğümüze ait 700 m3 ‘lük depoya alınmakta olup, arıtılarak 6 bar basınç ile farklı nitelikte olmak üzere 2 şebekeye verilmektedir. Şebekeye verilen su her ay düzenli olarak analizleri yapılarak web sayfamızda yayınlanmaktadır. Su Analizleri İçin TIKLAYINIZ.

BİRİNCİ KALİTE SU

Bölge Müdürlüğümüzce sağlanan 1. Kalite Su sanayicimizin temel su ihtiyacına yöneliktir. Bu doğrultuda; Hasanağa Barajından alınan su şebekeye verilmeden önce, ileri teknoloji ile arıtılarak Sağlık Bakanlığının çıkarmış olduğu 17.02.2005 Tarihli ve 25730 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İNSANİ TÜKETİM AMAÇLI SULAR HAKKINDA YÖNETMELİK doğrultusunda her ay düzenli Bursa Halk Sağlığı laboratuvarında analizleri yapılmakta olup, sanayicimize 1. Kalite Su olarak verilmeye devam edilmektedir.

1.Kalite Su Arıtma Tesisimiz genel hatları şu şekildedir;

Barajdan depoya klorlanarak gelen suya blower ve difüzörler ile havalandırma yapılarak, suyun oksitlenebilirliği arttırılmaktadır.

Sonrasında olası demir ve mangan kirliliklerini gidermek için Fe-Mn filtreleri kullanılmaktadır.

Fe-Mn filtreleri sonrası Ultrafiltrasyon sistemine alınan su içindeki bulanıklık, askıda katı maddeler, bakteriler, mikrop ve virüsler ile bakteriyolojik kirlilik yok edilmektedir.

Ultrafiltrasyon sonrası, Ters osmoz ünitesinden geçirilen suda iyon giderimi yapılarak; nihai depoya alınmaktadır.

Son klorlama yapılarak şebekeye 6 bar basınç ile verilmektedir.

İKİNCİ KALİTE SU

Bölge Müdürlüğümüzce sağlanan 2. Kalite Su sanayicimizin üretimlerinde, sulama ve temizlik işlerinde kullanılmasına yöneliktir. Bu doğrultuda; Hasanağa barajından alınan suya fiziksel iyileştirme yapılarak sanayicimize verilmektedir. Şebekeye verilen 2. Kalite suyun analizleri de düzenli olarak Bursa Halk Sağlığı laboratuvarında analizleri yapılmaktadır.

İkinci Kalite Su Arıtma Tesisimiz genel hatları şu şekildedir;

·Barajdan alınan su depoya klorlanarak gelmekte olup, suya blower ve difüzörler ile havalandırma yapılarak suya O2 verilmektedir. Böylece suyun koku, bulanıklık ve tadında iyileştirme yapılmaktadır.

·Son klorlama yapılarak şebekeye 6 bar basınç ile verilmektedir.