HOSAB Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi

Hasanağa Trafo Merkezi İçin İmzalar Atıldı

Bu kayıt 15 Mart 2017 tarihinde eklenmiş ve toplam 4277 kez görüntülenmiştir.

TEİAŞ 2.Bölge Müdürlüğü ile HOSAB arasında imzalanan protokolle, HOSAB’ın tahsis ettiği 17 dönüm alanda TEİAŞ tarafından Hasanağa Trafo Merkezi kurulacak. Böylece, hızla büyüyen bölgede HOSAB’ın enerji kapasitesi öncelikli olmak üzere elektrik enerjisi ihtiyacı karşılanacak.

Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi ile Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) arasında ‘Hasanağa OSB Trafo Merkezi’ yapımı ve işletmesi ile ilgili esasları düzenleyen protokol, 15 Mart 2017 tarihinde HOSAB bölge Müdürlüğü’nde imzalandı. Protokole, TEİAŞ 2.Bölge Müdürü Muhammer Nuri Aslan ile HOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun ve Başkanvekili Erkan Pancaroğlu imza koydu. HOSAB Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Sivri ve Bölge Müdürü Bahattin Canıgüleç ile de imza töreninde hazır bulundu.

HOSAB ARSA TAHSİS ETTİ, YATIRIMI TEİAŞ YAPACAK

Protokole göre HOSAB, bölgeye 1 kilometre mesafede olan 23 bin 600 metrekarelik arsanın 17 bin metrekarelik kısmını Hasanağa OSB Trafo Merkezi tesis etmek üzere TEİAŞ’a bedelsiz olarak tahsis edecek, kalan kısmını ise teknik alt yapı alanı olarak kullanacak. Söz konusu alanın mülkiyeti HOSAB’da olmak kaydıyla TEİAŞ burada tüm yapım ve işletme sorumluluğunu üstlenecek. Trafo merkezinde HOSAB’ın enerji kapasitesi öncelikli olmak üzere, TEİAŞ’ın sistem gereği yapmış olduğu veya yapacağı bağlantı anlaşmaları kapsamındaki şirketlerin enerji ihtiyaçları karşılanacak. TEİAŞ, HOSAB’ın kapasite olarak büyüme ve gelişimine paralel olarak ihtiyacı olan ilave kapasiteleri karşılayacak gerekli tedbirleri alacak.

Ö.FARUK KORUN: ENERJİDE SIKINTI YAŞAMAYACAĞIZ

HOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun, protokol imza töreninde yaptığı açıklamada “Bugün attığımız imzaların önemi yakın gelecekte daha fazla anlaşılacaktır. Biz bu projemizi çok önemsedik. Zira, sanayimizin üretim yapabilmesi için olmazsa olmaz olan enerjinin kaliteli, kesintisiz ve uygun fiyatlı temini hepimizin sorumluluğunda… HOSAB olarak bölgemizde elektrik enerjisi tüketiminin birkaç yıl içinde 3 kat arttığına tanık olduk. Bölgemizdeki sanayi yatırımları arttıkça, kapasiteler doldukça, dahası Kayapa ve Akçalar Sanayi Bölgeleri ile bölgede yaşayan insan sayısı arttıkça enerji talebi de hızla artacaktır. Artan bu talebi karşılamak için bugünden geleceği planlamak ve yatırımları yapmak açısından bu imzalar çok önemlidir. Hem HOSAB hem de bölgemizin geleceği için hayırlı olsun. Bizim bu projemizi başından itibaren destekleyen ve bu noktaya gelmesini sağlayan TEİAŞ yöneticilerimize teşekkür ediyoruz. İnanıyoruz ki, öngörülen şekilde bir buçuk yıl içinde bu yatırımlar tamamlanacaktır” dedi.

M.NURİ ASLAN: ÖNEMLİ BİR YATIRIM OLACAK

TEİAŞ 2.Bölge Müdürü Muhammer Nuri Aslan da 2.Bölge Müdürlüğünün merkezi Bursa olmak üzere Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova İllerinde 380 kV ve 154 kV enerji iletim hatları ve trafo merkezlerinin işletme ve bakım hizmetleri ile tevsiat, tadilat ve rehabilitasyonunu sağladığını hatırlattı. Aslan, üretim ve dağıtımdaki özelleştirmeler sonrası kamu olarak iletimde önemli bir işlev üstlendiklerini, ABD ve Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde de kamunun iletimde benzer rolü olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sorumluluk alanımızda olan 2.bölgede, özellikle Bursa sanayi üretiminin ve yoğun nüfusun bulunduğu bir bölge… Gelecekte de üretim ve nüfusun en hızlı artacağı bölge olduğu düşünülürse, enerji arz güvenliği noktasında bizim de önemli bir rolümüz var. Bu tür yatırımlarla geleceği planlamaya çalışıyoruz. Bu açıdan bakıldığında bugün burada attığımız imza Bursa’nın Hasanağa bölgesinde çok önemli bir işlev üstlenecek. TEİAŞ olarak Hasanağa OSB Trafo Merkezi’nin ihalesini üç-dört ay içinde yaparak, 400 günde de yatırımı tamamlamayı hedefliyoruz. Burada ilk olarak 2 adet 100 MVA’lık trafo tesis etmek temel amacımız. Üçüncüsü için de alt yapımızı hazırlamış olacağız. Bu yatırımın gerçekleşmesi noktasında gerek HOSAB Yönetimi gerekse bizler özverili şekilde çalıştık. HOSAB Başkanı nezdinde yönetime ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”