HOSAB Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi

İlave Atıksu Arıtma Tesisi Törenle Açıldı

Bu kayıt 5 Ağustos 2017 tarihinde eklenmiş ve toplam 3737 kez görüntülenmiştir.

Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi Kapasitesini 1.000 metreküp/günden 4,500 metreküp/güne çıkartan ilave yatırım düzenlenen törenle hizmete girdi. Törene Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Ak Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe,HOSABSİAD Başkanı Sezai Sezer, yöneticiler ve çok sayıda sanayici katıldı.

10 MİLYON TL’LİK YATIRIM

HOSAB Atıksu Arıtma Tesisi 2011 yılında 1.000 metreküp/ gün olarak hizmete alındı. Geçen sürede HOSAB’da faaliyet gösterin firma sayısının artması, Akçalar Islah OSB firmalarının atık sularının tesise alınması ile kapasite doldu. 2016 yılında ilave olarak 7 bin metreküp/gün yeni tesis iki etap olarak projelendirildi. 2016 yılı Mayıs ayında inşaata başlanan 3.500 metreküp/günlük ilk etap inşaatı bir yılda tamamlandı. Testleri tamamlanan ve açılışı yapılan tesis için 10 milyon liralık yatırım yapıldı. Atıksu arıtma tesisinin çıkış suyu kalitesi, Çevre Mevzuatı Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği parametrelerini sağlıyor.

“ÇEVRE KONUSUNDA HASSASIZ”

Açılışta konuşan HOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun, bölge olarak çevre kirliliği konusunda son derece hassas olduklarını söyledi. Korun, “HOSAB su ve hava kirliliği konusunda Bursa ve ülkemizde örnek noktadadır. Çevreye duyarlı üretim için son derece hassasız ve bu konuda gerekli her tür yatırımı yapıyoruz” dedi. Korun, HOSAB’ın son 7 yıl içinde alan olarak yüzde 40 büyüdüğünü ve 155 hektara çıktığını, Akçalar Islah OSB ile birleşme yolunda olduklarını belirterek, “Bugün itibariyle 101 faal firma, 9 bin çalışan ve 750 milyon dolar yıllık ihracat rakamlarına ulaştık. Yüzde 82 doluluk oranına sahibiz. Elektrik, doğalgaz, bölge içi yollar, atık su arıtma tesisi konusunda yatırımlarımızı tamamladık” dedi.

YENİ DÖNEM PROJELERİ…

HOSAB Başkanı Ömer Faruk Korun projeleri ile ilgili de şu bilgileri verdi; “HOSAB hızla gelişirken, 4 km. mesafedeki otoyola bağlantı yolu için çalışıyoruz. Bu konuda Bursa Valiliğimiz ile proje ürettik. Böylece İzmir Yolu’na olan ve son derece kötü mevcut yolun yükü hafifleyecektir. TEİAŞ ile geliştirdiğimiz proje ile bölgemize 154 indirme merkezi yapılıyor. Enerji konusunda da hem HOSAB’ın hem bölgenin gelecek onlarcı yılını güvence altına alacağız. Ayrıca önümüzdeki dönemde bölgemizde itfaiye ve polis merkezini devreye almak, camimizi yapmak, kreş, meslek lisesi ve sosyal tesis kurmak istiyoruz. HOSAB, son yıllarda Bursa’nın batısında hızla büyüyen ve gelişen bir bölge olarak yatırımlarına devam edecek.”

ÇAVUŞOĞLU: SANAYİCİLERİMİZİN YANINDAYIZ

Açılışta konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu şunları söyledi; “Allah’ım bizleri ve arkadaşlarımı Bursa’ya hizmetkar ettiği için şükrediyoruz. Bursa, ülkemizde sanayi üssü ve ihracatta ikinci il ve büyük potansiyelleri var. Bu durum, bizlere daha fazla sorumluluklar yüklüyor. Bu sorumluluklarımızın başında da çevreye duyarlı sanayi ve üretim var. Bursa ve ülkemize katma değer üreten HOSAB, günümüzde önemli alt yapı sorunlarını çözdü ve yatırımlarını tamamladı. Yeni arıtma tesisi de hayırlı olsun. Başkanın yol talebi konusunda da HOSAB Başkanımız bana dosya ulaştırdı. Ankara’da Ulaştırma Bakanımız ile görüşerek, bu talebi karşılamayacağımızdan emin olmanızı isterim. Biz siyasiler daima sanayicilerimizin yanında olacağız.”

Çavuşoğlu, Türkiye dışından yatırım yaban sanayicileri de yabancı olarak görmediklerini, kendilerini risk ve tehdit altında hissetmemeleri gerektiğini belirterek, “Türkiye zor günlerden geçiyor, çeşitli saldırılar altında… Ama biz güçlüyüz ve daha da güçleneceğiz. Yakın gelecekte bölgede ve dünyada güven telkin eden ülke olacağız. Bunun için çalışıyoruz” dedi.

ÇEVRE İÇİN BÜYÜK YATIRIMLAR

Bursa Valisi İzzettin Küçük de konuşmasında son yıllarda çevre ile ilgili yükselen bir algı olduğunu belirterek, “Biz çevreyi göz ardı eden sanayi istemiyoruz. Bursa’da sanayicilerimiz de zaten bunu göz ardı etmiyor. Bunun örneklerinden birisi HOSAB’ın bugün açtığımız tesisidir” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise konuşmasında çevreye saygılı üretime saygı duyduklarını belirtti. Altepe, “Bursa’da son yıllarda çevreyi kirletmeme adına atılan adımlar önemli ve büyük yatırımlar yapılıyor. 25 sanayi bölgesi 15 sanayi sitemiz var. Bursa’da şu anda 125 arıtma çalışıyor, 7 tane de yatırımımız sürüyor. Son 2 yılda çevre için 550 milyon TL yatırım yapıldı. Artık dereler temiz akıyor, sahillerimizde denize giriliyor” şeklinde konuştu. Başkan Altepe, HOSAB Başkanı Ömer Faruk Korun’un yol ve itfaiye konusundaki taleplerine de yardımcı olacaklarını belirtti.

Konuşmaların sonunda HOSAB Başkanı Ömer Faruk Korun, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’da günün anısına bir hediye takdim etti. Tesisin açılış kurdelası hep birlikte kesildikten sonra, Atıksu Arıtma Tesisi gezildi. Başkan Ömer Faruk Korun, katılımcılara tesisle ilgili bilgiler verdi.

HOSAB ATIKSU ARITMA TESİSİ HAKKINDA:

HOSAB Atıksu Arıtma Tesisi, bölge firmalarının endüstriyel ve evsel atıklarını arıtmak amacıyla 2011 yılında 1.000 metreküp/gün kapasiteli olarak işletmeye alındı. Geçen sürede bölgede faaliyet gösteren firmaların 40’dan 101’e çıkması, Akçalar Islah OSB firmalarının atık sularının 2016 yılı başından itibaren tesiste arıtılması ile kapasite doldu. HOSAB’ın büyümesi ile paralel projelendirilen Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasite artışında 3.500 metreküp/günlük ilk etabı kapsayan inşaatı 10 milyon TL’lik bir yatırımla, bir yıl içinde tamamlandı. Şu anda günlük 4.500 metreküp atık su arıtan tesis, nihai aşamada 8.000 metreküp/gün kapasiteye çıkacak. HOSAB Atıksu Arıtma Tesisi ile 2015 yılında Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nden ‘En Çevreci Tesis Ödülü’ aldı.