HOSAB Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi

Çamlıca Anadolu Lisesi Ar-Ge İnovasyon Sınıfına Anlamlı Katkı

Bu kayıt 17 Mayıs 2018 tarihinde eklenmiş ve toplam 5653 kez görüntülenmiştir.

Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi, Bursa Nilüfer Çamlıca Anadolu Lisesi'nin ÇAL Ar-Ge İnovasyon Sınıfının 3 boyutlu yazıcı, masa, dolap gibi ihtiyaçlarını karşıladı. Öğrenciler bu sınıfta bilgisayar, kodlama ve 3 boyutlu yazıcıda tasarımlarını oluşturma gibi çalışmalar yapıyor.

HOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun, Okul Müdürü Engin Koç ile birlikte Mayıs ayında hizmete alınan laboratuvarı gezdi; öğrenciler ve öğretmenlerle bir araya geldi. Korun, sosyal sorumluluk anlayışlarının bir gereği olarak bu katkıyı sağladıklarını belşirterek,''Gençlerimizin çağın gerektirdiği eğitimi almalarını önemsiyoruz'' dedi. Korun ayrıca eğitime katkılarının süreceğini, HOSAB'da meslek lisesi kurulması için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Çamlıca Anadolu Lisesi Müdürü Engin Koç katkılarından dolayı, Başkan Ömer Faruk Korun nezdinde HOSAB'a teşekkür etti. Koç, "Ezberlerimizi bir kenara koyarak koyulduğumuz bu yolda, öğrencilerimizi ezbere dayalı eğitim anlayışından kurtarmak için ÇAL Ar-Ge Sınıfımızı açarak Bursa ve ülke genelinde ilklere imza atmaya devam ediyoruz. ÇAL Ar-Ge İnovaszyon Sınıfımızla değişen dünyaya ayak uydurmayı değil, dünyadaki değişime yön verecek gençlerimize imkan üretmeyi hedefledik. Okulumuzda hedefimiz; mutlu, üreten, lider insanlar yetiştirmek" dedi.

Endüstri 4.0 kapsamında mühendislik alt tabanını oluşturmak için inovatif eğitim vermeye başlanan ÇAL Ar-Ge İnovasyon Atölyesinde, 3B tasarım ve 3D modelleme (3D yazıcılarla) robotik yazılım, ardunio eğitimi, rasperi uygulamaları, bilgisayar yazılım, algoritma eğitimi ve tekno proje tasarımlarla eğitime başlandı. Atölyede 8 alt atölye ve 23 atölye ortaklığı bulunuyor.

Nilüfer İlçesi Çamlıca Mahallesi’nde 2010 yılı içerisinde inşaatına başlanan Çamlıca Anadolu Lisesi, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 180 öğrenciyle 19 Eylül 2011 tarihinde eğitime başladı. 5 kat olarak inşa edilen okulda 24 derslik; fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar laboratuvarları, kütüphane, müzik odası, çok amaçlı salon, spor salonu, açık spor sahası, eko bahçe proje alanı ve bir de tavuk kümesi bulunuyor. 10 bin metrekareye yakın açık alanı bulunan okula, 2017-2018 yılında ise 470.800 taban puanla öğrenci alındı. Çamlıca Anadolu Lisesi'nde eğitim-öğretim gören öğrenci sayısı 500'ü buluyor.